Preventivní procedura nemocí tlustého střeva, která spočívá ve výplachu a proplachování tlustého střeva vodou, za účelem odstranění nežádoucích nánosů.

Co znamená Hydro-colon-terapie?

Colon - Hydro - Terapie je léčba a prostředek k prevenci nemocí tlustého střeva proplachováním vodou. Je to zdraví prospěšná a osvěžující procedura, která slouží k péči o tlusté střevo, pomáhá při léčbě zažívacích potíží i různých dalších zdravotních poruch.

Tato dokonalá střevní lázeň byla vyvinuta v USA, pro kosmický program NASA a je dnes úspěšně používaná i v západní Evropě. Původně má však tato metoda původ v Evropě. - Na začátku tohoto století byl vídeňským lékařem A. Bronchem zkonstruován "enterocklearen", nazývaný později "podvodní střevní lázeň", kdy v průběhu vanové koupele pacient seděl na sedle s trubicí zavedenou do recta, jíž byla přiváděna vyplachovací voda. Současně byla sedací část oplachována vodou. Ze sedla, hermeticky utěsněného k tělu pacienta, odcházel s vodou střevní obsah širokou trubicí se skleněnou vložkou do odpadu. Po naplnění dostatečným množstvím vody se dostavil defekační reflex, pacient se vyprázdnil a plnění se opakovalo.

Při jedné koupeli bylo střevo propláchnuto vodou a procedura trvala 45 minut až hodinu. Enterokleaner u nás do praxe zavedl ve 30. letech minulého století MUDr. J. Horák. Prováděl se ve větších městech a zvláště v lázních, např. v Karlových Varech, v Mariánských i Františkových Lázních, Luhačovicích, v Piešťanech, v Kováčové.

Čisté tlusté střevo osídleno kvalitní mikroflórou je důležité nejen pro samotnou funkci střeva, ale jak se nám stále častěji ukazuje, i pro mnohé další funkční orgány v našem těle. Vzhledem k anatomickému utváření střeva, je tento orgán náchylný k ulpívání zbytků stravy, které zde mohou setrvávat týdny, měsíce, ba i léta. Toto vede k poškození střevní sliznice a tím dochází k narušení funkce a vstřebávání různých toxických látek, které pak dále tělo poškozují.

 

Přístroj

Tyto skutečnosti vedly již před mnoha stoletími lékaře k zavedení léčebné metody spočívající v důkladném vyčištění tlustého střeva. Zkušenosti ukázaly, že tato léčba je vhodná pro mnohá onemocnění, která zdánlivě se zažívacím traktem ani nesouvisejí. Můžeme jmenovat například průjmy, zácpy, poruchy trávení, poruchy imunity. Vzhledem k tomu, že podle čínské medicíny je tlusté střevo, plíce a kůže jeden orgán (což se v praxi opakovaně potvrzuje), je tato léčba plně indikována u všech plicních a kožních problémů počínaje prostou vyrážkou, konče závažnými plicními onemocněními.

Psychickým vyjádřením tohoto energetického okruhu bývají deprese a tedy i jako součást léčby této nemoci můžeme tuto terapii zařadit. Ukazuje se nám přímá souvislost mezi střevem a sousedními pohlavními orgány a proto při onemocnění tohoto systému jak u mužů, tak i u žen, s úspěchem tuto metodu používáme. Z dalších onemocnění, u nichž je výplach střeva prospěšný, můžeme jmenovat například bolesti hlavy, alergie, únavu, kloubní problémy, různá plísňová onemocnění, nadváhu a podobně.

Tlusté střevo, důležitá součást trávicího ústrojí, je po celou dobu života zaneprázdněné trávením zkonzumovaného jídla, proto by si čas od času zasloužilo „malé lázně“ v podobě tzv. hydrocolon terapie.

Ta si hravě poradí s nezdravou životosprávou i vstřebáváním moderních léků ničících jeho správnou funkci. 

Co je hydrocolon terapie

Odborníci hydrocolon terapii považují za efektivní způsob, jak dokonale vyčistit tlusté střevo od kalových kamínků a letitých nánosů. To má za následek přirozenou obnovu činnosti a správnou funkci střev. Střevní sprchou se do tlustého střeva jemně napouští voda. Proces vnitřního očisty doplňuje také příjemná masáž břicha. Voda je známá svými rozpouštěcími účinky, díky nimž ochablé střevo spolupracuje. Právě to pomáhá k vyprázdnění nahromaděného střevního obsahu. Hydrocolon terapie je doporučována lidem, kteří mají se zmíněnou činností problémy. Dále léčba pomáhá při celkové regeneraci organizmu, při únavě, nadýmání, alergiích, kožních problémech, ale i při bolestech, kloubů, parazitech, nadváze, snížené imunitě, astmatu, vysokému tlaku atd. 

 

Proč podstoupit hydrocolon terapii

V záhybech tlustého střeva se dlouhodobě usazují a opouzdřují zbytky potravy, a stávají se tak živnou půdou pro hnilobné a kvasné procesy. Kvasinky, plísně a bakterie se na těchto zbytcích rychle množí a narušují přirozenou rovnováhu střevního prostředí. Ve zvýšené míře také produkují toxiny neboli jedy, které procházejí sliznicemi a vstřebávají se do krevního a lymfatického řečiště. Zásadním způsobem pak ohrožují zdraví organismu a imunitní systém, a stávají se proto příčinou řady zdravotních problémů a onemocnění. Dále také narušují schopnost střevní sliznice vstřebávat důležité vitamíny a živiny. V tlustém střevě jsou za normálních okolností trávicí procesy a vstřebávání živin zajišťovány množstvím mikroorganizmů, které žijí ve vzájemné symbióze.

Nerovnováha ve složení mikroflóry ve střevě vzniká velice snadno. Častým důvodem bývá hlavně snížený příjem vlákniny a významná převaha živočišných bílkovin a tuků v potravě, dále průjmová onemocnění či naopak zácpa nebo léčení zdravotních problémů pomocí antibiotik, které mohou zničit prospěšné bakterie typu lactobacilus. 

Jaké účinky terapii provází

Odstraňuje nahromaděnou stolici, toxiny a hnilobné látky ze všech částí střeva. Mechanicky uvolňuje zatvrdlé kusy stolice přilepené na stěnu střeva. Upravuje vnitřní kyselost prostředí střeva a eliminuje parazity. Napomáhá k uvolnění ztuhlé střevní svaloviny a normalizuje fungování střevní sliznice. Tím se významně zlepšuje „pohyb“ střeva, a tím se též pozitivně ovlivňují stavy chronické zácpy. Dále pomáhá při léčbě střeva způsobené namnožením různých bakterií a plísní. 

 

Kdo může hydrocolon terapii podstoupit

O hydrocolon terapii by měli uvažovat lidé, kteří chtějí předcházet onemocněním tlustého střeva. Poruchy v trávicím traktu mohou vést k zaplavení těla jedy vzniklými špatným životním stylem. Případné potíže se projevují postupnou ztrátou chuti do života, únavou, nejrůznějšími depresemi, nesoustředěností nebo také agresivitou a nepříjemnou poruchou spánku.

Jako prevence slouží návštěva odborníka, pokud se objeví například méně vážné střevní potíže, mezi něž se počítají například chronická zácpa a chronický průjem nebo parazitární onemocnění. Lékaři také odhalí, zda-li revmatické choroby, alergie či migrény nesouvisí s poruchou funkce střev. Pravidelnými vyšetřeními trávicího ústrojí můžete zabránit vzniku rakoviny tlustého střeva. Její hlavní příčinou je vysoký krevní tlak, opakované oslabení imunity i poruchy jater a ledvin způsobené toxickými látkami vzniklými ve střevě. 

Než začnete s hydrocolon terapií

Přípravu na očistu střev začněte již den nebo dva před samotnou procedurou. Problémům předejdete, když vynecháte těžce stravitelná jídla. Jezte hlavně lehkou kašovitou stravu, dále nekynuté pečivo, polévky, omáčky, podušenou zeleninu, jogurt, kefír, ryby, těstoviny a pijte čaj a vodu bez bublinek.

Nevhodné jsou především nadýmavé potraviny jako luštěniny, čerstvé pečivo, zelí, kapusta, syrová zelenina, ovoce a také maso a mléko. Toto jídlo totiž zpomaluje trávení a může způsobit i zahuštění stolice. V žádném případě před terapií nedržte drastickou dietu nebo nehladovějte. Užívání projímadel se nedoporučuje, daleko lepší je vlastní vyprázdnění. 

Jak probíhá hydrocolon terapie

Celá procedura probíhá v klidném a příjemném prostředí vleže na zádech, trvá cca 45-60 minut a je prováděna školeným terapeutem. Postup je naprosto hygienický a je zachována důstojnost klienta. Jedná se o uzavřený systém, který je suchý a bez zápachu. Vleže na boku je klientovi zaveden rektálně plastový tubus, na který je napojena přívodní hadička s vodou a odvodní hadice. Potom je vleže na zádech do tlustého střeva vháněna voda. Voda povzbuzuje peristaltiku a omývá střevo až k oblasti apendixu. Cyklus se několikrát opakuje terapeut při něm napomáhá jemnou masáží k uvolňování usazenin ze stěn střeva a jejich snadnějšímu pohybu střevem ven z organismu. Ošetření je naprosto bezbolestné, naopak přináší pocit úlevy a uvolnění. Klient i terapeut může v průhledné trubici přístroje sledovat vyplachovaný obsah.

Po výkonu si neplánujte fyzicky náročnou aktivitu, protože můžete být nejen unavení, ale také maximálně dvě hodiny potrvá zvýšený vyprazdňovaní reflex, tudíž určitě několikrát navštívíte hygienické zařízení.

Hydroterapie terapie je pacienty vnímána jako příjemná kúra navozující pocit pohody. Nezpůsobuje žádné bolesti či křeče, v určitých fázích procedury se dostavuje pouze pocit plnosti střeva. 

Kolik výplachů je potřeba

Počet opakování výplachů závisí na stavu tlustého střeva. Jako prevence střevní hygieny a zdraví se doporučuje podstoupit 3 – 5 výplachů během jednoho měsíce. Pokud trpíte střevními potíži jako zácpa, průjem, poruchou střevní flory nebo plísněmi, pak vám bude doporučeno minimálně ještě o 4 výplachy navíc. Při léčbě střev pravidelně užívejte také přípravek s mikrobiální flórou. Prospěšný je zejména lactobacillus acidophillus, dále lactobacillus rhamnosus i bifidobacterium bifidum. 

Co po hydrocolon terapii také pomáhá ke správné funkci střeva

Pokuste upravit své stravovací návyky tak, aby střevo nebylo zbytečně zatěžováno trávením těžkých potravin. Dále je potřeba střevu věnovat zvýšenou péči v případě, že došlo k porušení přirozeného bakteriálního prostředí. Zároveň se ale poraďte s lékařem, které přípravky vám pomohou k jeho obnově. Důležité je také zlepšit lymfatický střevní oběh speciálními masážemi a doporučují se i reflexivní masáže. Nechte si též zkontrolovat energetický stav střeva. 

Hydrocolon terapii můžete podstoupit s potíži se zácpou, průjmem, parazity, nadýmáním, akné, lupénkou a dalšími kožními poruchami, s alergiemi, nadváhou, kloubními problémy, s revma, vysokým krevním tlakem, bolestmi zad i hlavy nebo se ztrátou obranyschopnosti či chudokrevností.

Poradit se s lékařem byste se měli v případě, že jste prodělali akutní zánět střeva, infekční onemocnění, tuberkulózu tenkého nebo tlustého střeva, nádor střeva, máte-li ve střevě vrozenou vadu, jste-li těhotná, trpíte-li závažným onemocněním srdce nebo jste-li po operaci v dutině břišní. 

Všechny dotazy vám určitě zodpoví ošetřující lékař. Na druhou stranu očistou střev můžete spolehlivě předejít vážným problémům. Pravidelná procedura určitě stojí za to vyzkoušet.

Hydrocolon terapie aneb jak být čistí uvnitř

Jak si poradit se zácpou, syndromem dráždivého tračníku (IBS), těžkou plynatostí a nadýmáním, obezitou, chronickou vyčerpaností a únavou, kyselým reflexem, parazity, bolestmi žaludku či hlavy, problémy kůže a vlasů, jakož i dalšími častými onemocněními? Jak získat více energie? Odpověď je jednoduchá - skoncujte se svým trápením tím, že projdete vnitřní očistou.

Jestliže vás již určitou dobu trápí stejné problémy, asi jste s velkou pravděpodobností udělali vše pro to, abyste se těchto nepříjemností zbavili. Vyzkoušeli jste různá projímadla, eventuelně jiné léky, na trhu dostupné vlákninové doplňky, ale také endoskopii tlustého střeva, nebo operační zákrok a mnoho jiných terapií. Nebylo to však vůbec nic platné .... Proč? Protože se vám prozatím nepovedlo odstranit jádro problému.

Každý z nás je denně vystaven vlivům množství toxinů přijímaných v potravě. Tyto toxiny se usazují v tlustém střevě, kde vytvářejí tuhé usazeniny. Mohou tak způsobovat výše uvedené poruchy. Očista tlustého střeva je proto jedním z nejdůležitějších kroků očisty těla a jeho detoxikace. Jak byste se cítili, pokud by se na vnitřní stěně vašeho tlustého střeva po měsíce, léta, eventuelně desetiletí pravidelně usazovaly dlouhé shluky nečistot plných toxíckých látek? Vaše střeva by byla každodenně iritována těmito shluky, které jsou původci mnohých onemocnění. Zamyslete se nad tím, co vše v našich tělech může takový toxický shluk způsobit! Bolesti žaludku a zácpu, vyčerpanost, plynatost a nadmutí, bolesti hlavy a bolesti žaludku, přibírání na váze, nafouklé a vyduté břicho ... Seznam je téměř bez konce ...

Proč je tak životně důležité, abyste si pravidelně pročišťovali svůj organismus?

Současný svět připravuje pro náš organismus větší zátěž, než jsme schopní přirozenou cestou zpracovat, a tak se pravidelná detoxikace stala v podmínkách našeho života nevyhnutelnou. Vnitřní očistu organismu lze přirovnat k vnější hygieně, která je pro každého z nás samozřejmostí. Očista tlustého střeva a jeho detoxikace by měly být prvními kroky jakéhokoliv "velkého úklidu". Střeva totiž zcela zásadně ovlivňují činnost celého našeho imunitního systému.

Kdy je zapotřebí provést vnitřní očistu?
Jak můžeme vědět, že přišla doba, abychom své tělo osvobodili od nahromaděných toxických látek, parazitů a jiných zplodin?

Jestliže jste zpozorovali jeden nebo hned několik z níže jmenovaných symptomů, pak nadešel čas, abyste přikročili k vnitřní očistě:

 • Častá únava a slabost
 • Častá plynatost a nadýmání
 • Nadměrná hmotnost
 • Alergie na různé druhy jídla
 • Přecitlivělost, podrážděnost tlustého střeva
 • Dráždivost, náladovost
 • Zamoření parazity
 • Častá nachlazení
 • Opakované bolesti hlavy
 • Chronická zácpa
 • Syndrom dráždivého tračníku (18S)
 • Vyduté či nafouklé břicho
 • Kožní problémy, vyrážky, ekzémy apod.
 • Infekce Candida albicans

Jak lze patřičným způsobem pročistit tlusté střevo a vnitřní orgány?

Střeva nelze vyměnit, jako lze vyměnit třeba zanesené potrubí. Proto je potřebné o ně pečovat a starat se o jejich pravidelnou údržbu. Podívejme se na následující krátký přehled:

 • Nejdříve provedeme hloubkovou očistu tlustého střeva pomocí hydrocolon terapie.
 • Při očistě tlustého střeva musíme doplnit ty vzácné bakterie, které udržuji rovnováhu střevní flóry, která nás bude následně chránit - vždyť představuje součást imunitního systému.
 • Nakonec pomocí léčivých rostlin s detoxikačnimi účinky, aminokyselin, vitamínů a nerostných látek detoxikujeme játra, ledviny, plice, krev, mozek, tkáně a vlastně konec konců celé tělo.

Co je hydrocolon terapie?

Hydrocolon terapie je dle našich zkušenosti nejjednodušší a nejefektivnější metodou vhodnou právě k pročištění střeva.
Timto postupem je možné pročistit tlusté střevo od nahromaděných toxických shluků a s využitím dietní vlákniny z léčivých rostlin předejít tvorbě nových shluků, zničit škodlivé parazity, včetně střevních parazitů a jejich vajíček, pomoci
obnovit normální střevní funkci a stimulovat její správnou činnost. Je to technika, při které je filtrovaná voda opakovaně napouštěna do tlustého střeva. Léčba je prováděna jemně, vodou s doprovodnou masáží břicha. Rozpouštěcí účinky vody a současně dráždění střeva způsobují, že ochablé střevo začíná znovu pracovat a posunuje nahromaděný a stagnující obsah střevní.

Jak účinkuje hydrocolon terapie?

Odstraňuje nahromaděný obsah střeva, toxiny a hnilobné látky z jeho záhybů. Mechanicky uvolňuje zatvrdlé kusy stolice přilepené na střevní stěnu. Upravuje vnitřní prostředí střeva (pH). Eliminuje parazity. Uvolňuje patologické stahy střevní
svaloviny a tonizuje střevní sliznici. Zlepšuje tak pohyb střeva a tím pozitivně ovlivňuje stavy chronické zácpy. Dále pomáhá při léčbě střeva způsobené patogenními plísněmi a anaerobními bakteriemi.

Pro koho je hydrocolon terapie vhodná?

 • V rámci střevní hygieny pro každého, kdo má zájem předcházet onemocnění tlustého střeva. Nemoci střeva mohou vést k zaplavení organismu jedy vlastního metabolizmu, které se projeví nejen na střevě, ale na celém organismu s příznaky postupné ztráty vitality, únavy, deprese, nesoustředěnosti, agresivity a poruchou spánku.
 • Při onemocněních, které na první pohled se stavem střeva nesouvisí, ale jejichž příčina může být v porušené funkci střeva.
 • Jako prevence rakoviny tlustého střeva.

Kolik výplachů je potřeba?

Potřebný počet výplachů je individuální a závisí na stavu střeva.

 • Pro preventivní léčbu v rámci střevní hygieny je doporučováno 3 - 5 výplachů během jednoho měsíce.
 • U předpokládané střevní patologie jako např. zácpa, průjem, při poruše střevní flory či plísňovém onemocnění střeva je doporučováno až 5 a více výplachů (dle individuálního stavu).
 • Při těžkých patologických stavech dle doporučení lékaře.

Co je ještě možné po hydrocolon terapii udělat pro obnovení normální funkce střeva?

 • Dlouhodobě upravit stravovací návyky tak, aby střevo bylo zatěžováno co nejméně. Střevům prosívá vyvážená strava s dostatkem vlákniny (ne nadbytkem !), mléčně kvašená zelenina jako zdroj symbiotických bakterií a dostatečné kousání a prosliňování.
 • Věnovat zvýšenou péči stavu střeva hlavně po porušení přirozeného bakteriálního osídlení střeva s jeho následným osídlením patologickými bakteriemi či plísněmi. Po poradě s odborníkem užívat preparáty, které pomáhají osídlení střeva bakteriemi, které se ve střevě přirozeně vyskytují.
 • Zlepšit lymfatický oběh střevní speciálními masážemi (lymfatická manuální drenáž), absolvovat sérii reflexních masáží (např. bowen terapie, Amatsu masáž apod.)
 • Zkontrolovat energetický stav střeva pomocí EAV vyšetření
 • Vyhnout se nadměrné konzumace lepku, zvláště ve formě pečené mouky a pozor na nadbytek syrové zeleniny a ovoce

Na závěr

Je potřebné abychom se rozhodli, na které straně se chceme nacházet - zda zvolíme zdraví nebo nemoc. Můžeme si vybrat - buď aktivně hledat řešení, pečovat o své tělo a posilovat svého ducha, anebo můžeme zůstat pasivními pozorovateli nebezpečí, které na nás číhá a postupně ztrácet životní energii. Kvalita tělesných a duševních aktivit člověka totiž závisí nejen na tom, nakolik pravidelně pečujeme o svůj zevnějšek, ale také o své nitro.